How Much Does Weed Cost?

By Rolling Up

Whether you’re new to the game or if you are returning after years of being away, you might be wondering, how much does weed cost? Depending on where you live it could vary greatly. Historically, cannabis was a black market item and as a consumer you paid whatever price your dealer had it. Purchasing weed at a dispensary can mean the difference between buying a Toyota Camry to getting a Ferrari. There’s a vast range when it comes to pricing but we will provide a general overview of what to expect. 


Pre-rolls

For a joint, you can expect to pay anywhere between $3 to $7. High end brands will charge upward of $15 per pre-roll if it’s a joint. Blunts are often charged a heftier price ranging from $25-50 depending on where you buy it from. 


Gram

This is the smallest amount you can purchase. It will run anywhere from $11-15 for a gram. 


2 Grams also known as a Twenty

Two grams will run anywhere between $20 to $40.


Eighth = 3.5 grams

When purchasing at a dispensary and eighth is the most common unit of measure. The price ranges from $31-40.


A Quarter = 7 grams

Buying in bulk amounts might save you money, depending on where you buy it from. $60-$150.


An Ounce = 28 grams

An ounce can run as low as $200. They tend to be $215-250.


These prices will vary from state to state depending on who you buy from. The price is dependent on a number of factors: government tax rates, geographic location, shipping costs, quality of product, competition in the area. There isn’t a nationwide pricing scale for cannabis products. Cannabis is an agricultural product and seasons can determine the pricing structure. 

Leave a comment